Invent

12 Eylül ey 12 lül 12 lül ey


Üniversitede bir çocuk tanıdım. Dişleri ayrıktı. Yani bir dişi vardı, bir dişi yoktu. Çok iyi anlaştık. Aynı şeylere gülüyorduk. Tanıştıktan bilmem kaç gün sonra sohbet esnasında birden ciddileşti. Alper dedi:

- Bende bir tuhaflık yokmu? 

- Yok

- Lan nasıl yok oğlum. İyi bak!

- E yok

- Yahu benim dişlerim ayrık. 

- Eeee ne olmuş?

- Fark etmedin mi? 

- Ettim

- Neden diye hiç sormadın. Sormayacak mısın?

- I ııh

1980, benim doğumumdan 3 yıl sonra. Bir şeyler olmuş. Bilmiyorum neden? Yaşamadım o yılları. Babam dünyanın en naif adamı, netim. O zamanlar Cerrahpaşa’da eczacı. Yüzü gölgeleniyor. Yaşım 30′lu. İlk kez bahsediyor o günlerden. Hikayenin önemi yok. Ana fikir: kardeş kardeşi kırıyor. Sebep politika, ideoloji. yani aslında sebep yok. Yüzümde benzer gölge, sessiz dinliyorum. Anlamak istiyorum. Anlamıyorum. Anlamlandıramıyorum. Bu vatanın evladı adam diğerini vuruyor. Yıllar sonra öğreniyorum: bizim ayrık dişli Alevi. ?? Yani, bizim ayrık dişli işte. Ben sünniyim. Babam söyledi. Öyle doğmuşum. Lazım birde. Kendi dilimiz var bizim. Ben sadece küfür etmeyi biliyorum. Annem, babam konuşurlar. Dedelerimde. Rize/Fındıklı kütük. Çok güzel yer. Güzel kokar, güzel yağmur yağar. Yeşildir, dağları mis dereleri buz gibidir. Karadır denizi ve taşlıktır kumsalı. Aşık olur insanları, üzülür, kavga eder, ağlar, güler. Bildiğin insan yani. Ayrık dişliyi götürdüm bir gün. Çok sevdi. Bizim köyün orada da ağaçlar var dedi. Yalnız deniz yokmuş. Olsun bizim orada var. Gideriz yine. Haaa tekim ben. Kardeşim yok. 98 – 2015 … 17 senedir ayrık dişli var. Şimdi dişleri yapılı hoş. Parayı bulunca bizim dişçiye inci gibi dizdirdi. Dişçide Arnavut. Yaz onada bir 15 yıl. Onlarsız hayat yok. Dostlarım, kardeşlerim. Dahası da var. Hepsi başka yerlerden. Hepsinin babalarının hikayeleri var. Hepsinin oralarda ağaç var. Ana fikir aynı: korkuyorum benden önce ölürler diye. Yol arkadaşlarım. Ölümden başka gerçek yok. Öldürmenin dayandırılacağı sebep yok. Ölüm varken kardeşlikten başka çare yok. Sene 2015: bunca güzel duygu varken yaşanacak, bu yaşananlar nedir?  Vakit yok. Vakit tükeniyor. Yapmayın lan! Yapmayın! Durun!

Sormayacağım …

 

 


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top