Invent

Abim


Üsküdara giden bir vapurun köpükleri, babasının kucağında boğum boğum kollarıyla martılara ilk kez simit atan çocuk, 1.44′lük disketlere sığan dünyanın en keyifli saatleri, arka odada Japon menşeili bir teypten çalınan Kayahan şarkıları, uzakları gören yüksek bir balkonun köşesine keyfimin kahyası gibi kurulmuş divanda rüzgarlı sohbetlere tını olan Chris Isaak, her başım sıkıştığında yanında bittiğim, üstelik benim gibi gözlüklü birinin olmasının dayanılmaz hafifliği, sensiz olmanın dayanılmaz ağırlığı.

Ne divanda ne koltukta oturamıyorum o kadar uzun süre. Tıpkı çocukken olduğu gibi yerimde duramıyorum anlayacağın. Ancak yandaki koltukta sen olduğunda uzardı o süreler. Zamana küskünlüğüm bile seninle ilgili galiba. Çitanın peşine düştüğü ceylan gibi delicesine koşturuyorum o günden beri. Hayat pekte karşı durmuyor hani. Gidişattan memnun demek ki. Senin gittiğin 40 lılardayım artık. Herkes her şey değişti biliyor musun? Ben, sanki tüm yaşanmışlıkları bırakıp bir Ege kasabasına yerleşmişim. Biri uzaklardan gelen yabancı diye yaftalamış, hayal ettiği hikayemi bir başkasına anlatmış. Bir pansiyonum var. Tıpkı Hüseyin Demir gibi. Gitgide, farkında bile olmadan benzemişim buralara. Ellerime karşı kaldırımdaki simit fırınının kokusu, zihnime; yatağıma uzandığımda yarı açık pencereden sızan sokakların uğultusu sinmiş. Yeni insanlar ziyaret eder olmuş gönlümün oturma odalarını. Onlar yüzünden alışkanlıklar edinmişim. Dönüp sisli dağların ardında kalana bakmaya çalıştığımda anlıyorum: değişmişim. Sadece İçerenköy’den Göztepe’ye taşındım oysa. Değişmem sanıyordum. Büyümem. Çünkü hep sen vardın. Benden büyüktün ve öyle kalacaktın. Yaş almakla sorunum yok. Ama büyümekten hoşlanmadım. Zaman gölgeliyor eskide olanları. Sararmış resimlerde kalan bakışlarımız, hislerimiz artık yüzüne bile bakmadığımız fotoğraf albümlerinde ömür boyu hapis. Şimdi yüzünde beliren gölgelerin sebebini daha iyi anladığımı düşünüyorum. Belki kızıyorsundur bana: çocukları pek gördüğüm yok. Aslına bakarsan kimseyi görmüyorum. Beni en iyi bilen adam gidince daha da yabanileştim sanırım. Geçen yıllar içinde sana danışmak istediğim, ah abim burada olsaydı dediğim öyle çok an oldu ki. Bir şekilde yanımdasın diye düşünüyorum. Çünkü her şey yolunda gidiyor. Gitmekten keyif aldığım bir işim var. Evlendim Yeliz’le. Sırf bu sebepten evcilleştim sanıyorlar biliyor musun: çok gülüyorum. Gezmeye verdim kendimi. Bilmediğim bir dilin konuşulduğu yerleri seviyorum. Her gittiğim şehirde insanları seyredecek bir meydan buluyorum kendime. Bir süre oturuyorum. Dünyanın düşündüğümüzden daha büyük sırlarla gizli olduğunu hatırlatıyor bana. Sakinliyorum.

Artık her yerde kahve dükkanları var. Yaşlı yaşlı insanlar senin öldüğün yaşa kadar adını bile duymadıkları mocha diye bir şey içmek için sıra bekliyorlar. Çeşit çeşit teknoloji türedi. Kendine tamir edecek, kurcalayacak onca şey bulurdun eminim. Konuşacak bir sürü yeni zamazingo var etrafta. Birlikte çok eğlenebilirdik. Apple’lar uçtu. Bu yazıyı yazdığım makinayı görmen lazım. Kağıt gibi bir ekrandan ibaret. Play Station 4. nesil konsolunu çıkardı. Grafikleri görsen bayılırdın. Kendi paramla aldım :) PS3′ümü tüm oyunlarıyla birlikte Göktuğ’a verdim. Yeni bir tane alabilirdim. Ama almadım. Senin gibi hissetmek için. Zaman hislerimizin bir kısmını alıp götürüyor. Olsun, kendine has tüttürdüğün sigaranın dumanı, külü ciğerimin orta yerinde hep duruyor.

Bir Ağustos ayının sonlarıydı, dedi annem. Tarihi hatırlamıyorum. Hatırlamak istemiyorumdur belki de. Bir telefon konuşması hariç kimseye demedim derdimi. Bilirsin dert benim en eski sırdaşım. Tıpkı senin gibi. Abim! Canım abim, çok özledim be. 


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top