Invent

Adwords reklamverenin kendine yakışanı giymesidir


2007 senesinin Mayıs ayında askerden geldim ben. İstanbul’u özlemiştim. Ailemi, sevgilimi, arkadaşlarımı, sokakları, boğazı, denizi, herşeyi özlemiştim. Ama özlemekle karın doymuyordu. Askere gitmeden önce fena para kazanmıyordum. Standartlarım vardı. Ve büyük kısmı para kazandırmayı gerektiriyordu. Eski çalıştığım sektörden tekliflerde vardı. Eski işimden gel başla diyorlardı. Görüşmelere başladım tabi. Ama bir türlü karar veremiyordum. O sırada eski dostum Orkun aradı ve dediki: biz bir SEM ajansı kuruyoruz, aramıza katılmayı düşünürmüsün? Ve 1-2 ay dinlenmeyi, hatta yazı boş geçirmeyi düşünürken yeni bir oluşumun ve 2006′dan beri süregelen bir SEM ajansı dinamiğinin içinde buluverdim kendimi.

O zamanlar Adwords şimdiki gibi herkesin dilinde sakız bir reklam modeli değildi. Bazı belli başlı firmalar cüzi bütçeler kullanarak adwords yapıyordu. Bazı akıllı firmalar (özellikle turizm) uzun zamandır kullanıyorlardı. Ama o dönem gösterim bazlı ödeme yapılan (cpm) reklamların hüküm sürdüğü bir dönemdi. Dijital reklam pastasının büyük kısmı belli başlı sitelerde gösterilen bannerlar üzerinden dönüyordu. Çarşaf çarşaf planlar, genelde aynı mecralar, oturmuş bir düzen. İnanın Adwords anlatacağım diyerek bir firmadan randevu almak için on takla atmam gerekiyordu. Büyük medya ajanslarıyla kurduğumuz bağlantılar sayesinde onların o zamanki ekiplerine eğitimler verdik. O zaman diyorum. Çünkü o zamanlar medya ajanslarının içlerinde Google ile ilgili ayrı ekipler bulunmuyordu. Bu bağlantılar sayesinde büyük markalara ulaşmaya ve insanlarla tanışmaya başladık. Tabi ilk etapta bütçelerimiz çok küçüktü. Bugün bazı markalarda günlük bütçe olarak belirlediğimiz rakamları bize aylık bütçe olarak veriyorlardı.

Çoğu işte dönüşüm ölçülmüyordu. Firmalara büyük çoğunlukla sadece gösterim ve tıklanma sayıları raporlanıyordu. Oysa içinde bulunduğumuz dijital dünya dönüşümü ölçmeye imkan sağlıyordu. Bizde insanları bilinçlendirmek adına devamlı olarak toplantılar yaparak ölçümlemenin gerekliliğinden bahsediyorduk. Bizi anlayan insanlar sayesinde çok büyük marka olmadan bile Adwords’ü doğru kullanarak başarı hikayeleri yaratılabileceğinini kanıtladık. O dönem Real Age projesinde Adwords ile ilgili birlikte çalıştığımız Elif Bakiler ve Gülbin Çoruh (Teşekkürler) bizi anlayanlar arasındaydılar. 2007 yılında birlikte yarattığımız başarı hikayesinden küçük bir alıntı aşağıda.

RealAge için hazırlanan Google Video Reklamı 20 gün yayınlandı, 4 milyonun üzerinde gösterildi. Yaklaşık 300 bin kişi videoya tıklayıp, izledi. Videoyu izleyenler içinde 77 bini aşkın kişi RealAge sitesini ziyaret etti. Tıklayıp videoyu izleyenlerin yüzde 15’i olan yaklaşık 11 bin kişi RealAge üyesi oldu ve testi tamamladı. (Tamamı için tıklayın)

Artık birçok firma web sitelerine gelen trafiğin neye dönüştüğünü takip etmek üzerine kurulu bir mantığa yakınlaşmaya başladı. Medya ajansları kendi içlerinde medya planı yapan insanların dışında Google reklam modelleriyle ilgilenecek ve bizim gibi ajanslarla ortak dili konuşacak insanlar almaya başladılar. Eskiden Google Adwords reklam modelinin verimli olmadığını savunan bazı insanlar ve ajanslar öğrenmek zorunda olduklarını anladılar. Yine aynı dönemde daha önce pek tercih edilmeyen tıklama başına maliyet (CPC) herkesin kullanmaya başladığı bir maliyetlendirme çeşidi haline geldi. 2010 yılı benim için dönüm noktası oldu. Artık medya ajansları kendi ekipleri ile ilerlemeye karar vermişlerdi. Ve yepyeni direkt çalışılacak müşteriler bulunması gerekiyordu. Bu dönemde e-ticaret’in yükselişi bize ilaç gibi geldi. Sadece E-ticaret firmaları değil. Diğer firmalarda bu yükselişe ayak uydurdu. Daha önce yaptığımız işlerin getirisi bilgiler sayesinde güzel işler yapmaya devam ettik. Ediyoruz da !

2012 senesinin sonlarına yaklaştığımız şu dönemde; onlarca ajans, onlarca insan, yüzlerce genç insan Google Adwords ile ilgili çalışıyor. Burada sorun; doğru iş yapanları, reklam performansınızı ve işinizi büyütmeyi bütçe harcatmaktan önemli bulanları diğerlerinden ayırmak. Çünkü Google Adwords düzenli optimizasyon, bilgi, ve kaliteli insan gücü gerektiren bir reklam modelidir. Bu aşamada senelerdir sayıları binleri geçen insanın karşısına oturup Google Adwords anlatmış, yüzlercesiyle çalışmış biri olarak markalara, firmalara önerim: hizmet aldıkları işlerde bizlere ödedikleri paraya odaklanmamalarıdır. Doğru yetenekte, doğru sayıda insan çalıştırmanın maliyetleri var. Nasıl Adwords reklamlarınızı optimize ediyorsak. Çalışanlarımızın optimizasyonunu da doğru şekilde yapmalıyız.

Ajansın sürekliliği verdiği hizmetin kalitesiyle paraleldir. Kaliteli hizmetin sürekliliği ise kaliteli insanlarla ilintilidir. Kaliteli insanlar ucuza çalıştırılmak için yetiştirilmez.

İyi hizmet mi almak istiyorsunuz? O zaman aman diyeyim para için kaliteden ödün vermeyin. Hizmeti ucuza mal edeyim derken çok ama çok pahalı sonuçlarla karşılaşan firmalar, yanlış yönlendirilen reklam bütçeleri ile yitip giden startup’lar kervanına katılmayın. Bu işi kaliteden ödün vermeden yapmaya çalışan ajanslara köstek olmayın. Siz iyisi mi kendinize yakışanı giyin.

 


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top