Invent

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) neden tehlikeli?


Aşağıda Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nasıl yapılır konulu, detaylı bilgi içeren tek bir cümle olmayacak. Çünkü neredeyse 5 yıldır bu hizmeti veren ve bir yığın önemli domain için başarı hikayeleri yaratmış bir şirkette çalışıyor olsam bile ahkam kesip bilgi paylaşacak kadar yetkin değilim. Vurgulamak istediğim bu konuda yetkin olduğunu iddia eden ama aslında bilmeden ciddi sıkıntılara yol açan bir yığın insan ve firmanın türemiş olması.

Türkiye garip memleket. Bazı işler moda gibi. En büyük örnek sosyal medya. Elinizi sallasanız sosyal medya ajansına çarpıyor. Çünkü ciddi bir talep var. Ve işin kalitesine bakılmadan ciddi paralar ödenebiliyor. Gözönünde bulunan veya göze hoş gelen işler için firmalar daha kolay bütçe çıkarabiliyorlar. Herkes markası için faydayı gözetmeden hatta ölçmeden sosyal medya içinde yerlerini almak istiyor. Hedefsiz, yapmak için yapılan işlerin ve kalitesiz iş yaparak dahi para kazanabilen ajansların sayısı çoğaldıkça çoğalıyor. İşte Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) dünyasında da aynı sorun yaşanıyor. Fakat arada ciddi bir fark var. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile ilgili yapılan yanlış bir iş, trafiğinizin düşmesine hatta domain’inizin arama motoru tarafında indekslenmemesine sebep olabilir!

Firma yöneticileri genelde yaptıkları işle doğrudan ilgili aramalarda üst sıralarda olmak istiyorlar. Örneğin turizm sektörü için “tatil” veya “erken rezervasyon” kelimeleri tek başına çok önemli gibi algılanıyor. Aslında bu hizmete olan ilginin sebebi değişken olabiliyor. Bazıları için prestij, arama yapan insanlarda yarattığı “demek ki en doğru firma bu” algısı ön plana çıkarken. Bazıları üstte çıktıkları zaman adwords reklam harcamalarını düşürebileceğini düşünerek Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yaptırmak istiyor. Bir diğer kesim ise doğal aramadan gelen trafiğin değerinin farkında ve daha bilinçli. Aslında esas hedef toplam trafiğinizin arttırılması olmalıdır. Firmaların ve yöneticilerin ortak sorunu ise bu işin nasıl yapıldığını tam olarak bilmemeleri. Nasıl yapıldığı belli olmayan, uzmanlık ve tecrübe gerektiren  bu tarz işler ne yazıkki suistimale açık. Benzeri hemen her işte olduğu gibi firma yöneticileri özellikle hızlı bir şekilde ve belli kelimelerde üst sıraları garanti eden ajanslara rağbet edebiliyorlar. Genelde bu ajanslar daha ucuz fiyatlar verebiliyor. İşin ilginç yanı bir takım hileli yöntemler kullanarak gerçekten bazı kelimeler arandığında sayfalarınızı üst sıralarda gözükecek hale getirebiliyorlar. Ama adı üstünde bu yöntemlerin büyük kısmı arama motorlarının belirlediği kurallara uygun değil. Dolayısıyla arama motorları bu kural dışı yöntemleri fark ettiği zaman markanız ne olursa olsun sizi dönüşü olmayan bir takım yöntemlerle cezalandırabiliyor.En yakın örnek Amerika’nın perakende pazarının en büyük oyuncularından biri olan JC Penney sitesinde yaşanan trafik kaybı. The New York Times’da 12 Şubat 2011 de David Segal tarafından yayınlanan bir yazı sonrasında Google www.jcpenney.com sitesi trafiğinin ciddi oranda düşmesine sebep olan bir güncelleme yaptı. Çalıştığınız ajans veya kişinin bilgi düzeyinden emin değilseniz benzeri bir sonuçla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Hatta daha da kötüsü olabilir. Sayfanız arama motoru indeksinden çıkartılabilir. Bu da tüm trafiğinizi kaybetmek anlamına gelecektir.

Doğal arama sonuçlarında indekslenmiş sayfa sayınızın artması ve yaptığınız işle ilgili kelimelerde üst sıralarda sitenizin sayfalarının kendine yer bulması gerçekten çok önemli. Çünkü arayan, sizinle etkileşime geçebilecek insanlara ulaşmanın en etkili yollarından biri arama motorları. Fakat  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için çalışacağınız ajansın kullandığı yöntemleri, referanslarını mutlaka sorgulayın. Emin olmadığınız durumlarda ucuz oldukları için domainlerinizi emanet etmeyin. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gerçekten ciddi adam saat harcanması gereken meşakkatli bir süreç. Çalışma dönemim boyunca sütten ağzı yanmış birçok insan ile tanıştığım için söylüyorum aman dikkat!


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top