Invent

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) neden tehlikeli?


Aşağıda Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nasıl yapılır konulu, detaylı bilgi içeren tek bir cümle olmayacak. Çünkü neredeyse 5 yıldır bu hizmeti veren ve bir yığın önemli domain için başarı hikayeleri yaratmış bir şirkette çalışıyor olsam bile ahkam kesip bilgi paylaşacak kadar yetkin değilim. Vurgulamak istediğim bu konuda yetkin olduğunu iddia eden ama aslında bilmeden ciddi sıkıntılara yol açan bir yığın insan ve firmanın türemiş olması.

Türkiye garip memleket. Bazı işler moda gibi. En büyük örnek sosyal medya. Elinizi sallasanız sosyal medya ajansına çarpıyor. Çünkü ciddi bir talep var. Ve işin kalitesine bakılmadan ciddi paralar ödenebiliyor. Gözönünde bulunan veya göze hoş gelen işler için firmalar daha kolay bütçe çıkarabiliyorlar. Herkes markası için faydayı gözetmeden hatta ölçmeden sosyal medya içinde yerlerini almak istiyor. Hedefsiz, yapmak için yapılan işlerin ve kalitesiz iş yaparak dahi para kazanabilen ajansların sayısı çoğaldıkça çoğalıyor. İşte Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) dünyasında da aynı sorun yaşanıyor. Fakat arada ciddi bir fark var. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile ilgili yapılan yanlış bir iş, trafiğinizin düşmesine hatta domain’inizin arama motoru tarafında indekslenmemesine sebep olabilir!

Firma yöneticileri genelde yaptıkları işle doğrudan ilgili aramalarda üst sıralarda olmak istiyorlar. Örneğin turizm sektörü için “tatil” veya “erken rezervasyon” kelimeleri tek başına çok önemli gibi algılanıyor. Aslında bu hizmete olan ilginin sebebi değişken olabiliyor. Bazıları için prestij, arama yapan insanlarda yarattığı “demek ki en doğru firma bu” algısı ön plana çıkarken. Bazıları üstte çıktıkları zaman adwords reklam harcamalarını düşürebileceğini düşünerek Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yaptırmak istiyor. Bir diğer kesim ise doğal aramadan gelen trafiğin değerinin farkında ve daha bilinçli. Aslında esas hedef toplam trafiğinizin arttırılması olmalıdır. Firmaların ve yöneticilerin ortak sorunu ise bu işin nasıl yapıldığını tam olarak bilmemeleri. Nasıl yapıldığı belli olmayan, uzmanlık ve tecrübe gerektiren  bu tarz işler ne yazıkki suistimale açık. Benzeri hemen her işte olduğu gibi firma yöneticileri özellikle hızlı bir şekilde ve belli kelimelerde üst sıraları garanti eden ajanslara rağbet edebiliyorlar. Genelde bu ajanslar daha ucuz fiyatlar verebiliyor. İşin ilginç yanı bir takım hileli yöntemler kullanarak gerçekten bazı kelimeler arandığında sayfalarınızı üst sıralarda gözükecek hale getirebiliyorlar. Ama adı üstünde bu yöntemlerin büyük kısmı arama motorlarının belirlediği kurallara uygun değil. Dolayısıyla arama motorları bu kural dışı yöntemleri fark ettiği zaman markanız ne olursa olsun sizi dönüşü olmayan bir takım yöntemlerle cezalandırabiliyor.En yakın örnek Amerika’nın perakende pazarının en büyük oyuncularından biri olan JC Penney sitesinde yaşanan trafik kaybı. The New York Times’da 12 Şubat 2011 de David Segal tarafından yayınlanan bir yazı sonrasında Google www.jcpenney.com sitesi trafiğinin ciddi oranda düşmesine sebep olan bir güncelleme yaptı. Çalıştığınız ajans veya kişinin bilgi düzeyinden emin değilseniz benzeri bir sonuçla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Hatta daha da kötüsü olabilir. Sayfanız arama motoru indeksinden çıkartılabilir. Bu da tüm trafiğinizi kaybetmek anlamına gelecektir.

Doğal arama sonuçlarında indekslenmiş sayfa sayınızın artması ve yaptığınız işle ilgili kelimelerde üst sıralarda sitenizin sayfalarının kendine yer bulması gerçekten çok önemli. Çünkü arayan, sizinle etkileşime geçebilecek insanlara ulaşmanın en etkili yollarından biri arama motorları. Fakat  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için çalışacağınız ajansın kullandığı yöntemleri, referanslarını mutlaka sorgulayın. Emin olmadığınız durumlarda ucuz oldukları için domainlerinizi emanet etmeyin. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gerçekten ciddi adam saat harcanması gereken meşakkatli bir süreç. Çalışma dönemim boyunca sütten ağzı yanmış birçok insan ile tanıştığım için söylüyorum aman dikkat!


Bir cevap yazın

Visit also our social profiles:

Scroll to top