Invent

Bazı güzel insanlar


Dün bir güzel insan: “Bu adam neden uzun zamandır buraya bir şey yazmamış ki” diye sitem etti bana. Fark ettim ki gerçekten uzun zaman olmuş. Biraz hayıflandım kendi kendime. Daha çok korktum. Zamandan korktum. Nasıl bu kadar hızlı geçtiğinden. En çok yazılarımda ona kızdığımdan dem vurdum. Dün gece çok sevdiğim Cardinal Melon ile muhabbet ettim. Oda kızdı bana. Uğramıyorsun buralara dedi. Hep Beylerbeyi tarafındasın. Oysa sen beni çok severdin. Nen var gülüm?

Çok sevdiğiniz ve mırıldandığınız bir müzik gibi yalnızlık. Ruhunuza işleyen bir tınısı var. Sizin gerçekten kim olduğunuzu bilen ve ne dediğinizi anlayan insanlar olsa bile etrafınızda, o tını içinize işler kalır. Gece mırıldanarak uyanırsınız. Odaklandığın şeyler size geri kalan her şey yokmuş gibi hissettirir. Antidepresan yutmuş gibi devam edersiniz hayata. Her sabah o trene biner, o işe gider, ezbere bildiğiniz şeyleri tekrarlar ve kendinize ait tını ile beraber geri dönersiniz kös kös. Karıncalar gibi içgüdüsel hayatınızı zaman sizin yerinize yaşar. Aman canım sende, sıradanlaştırma, sen böyle diyorsan biz ölelim diyenler çıkar şimdi. Sorunda bu ya: ölüyoruz, haberimiz yok lan!

Dün benim doğum günümdü. Arka arkaya yazılmış gördüğüm ve benim’de en çok kullandığım iki kelime ”güzel insan” oldu. Ne kadar çok güzel insan yazmışım dedim kendi kendime. İşte o güzel insanlardan biri bana sipariş verdi. Dedi ki: lütfen işe giderken kafanı gökyüzüne kaldırmayı unutma. Lütfen sana dayatılan, mecburmuşsun gibi hissettiren tını yerine en sevdiğin şarkıyı mırıldan. Kendini beslemek için illa uzak bir yerlerde bağdaş kurmaya gerek yok. Zaman hızlı evet. Ama gökyüzü yukarıda duruyor. Siteme girdim baktım son yazı 2018, arada taslak taslak üstüne yığılmış kelimeler… Neye kızdım, kilitlendim hayal meyal hatırlıyorum. 

Doğru, Aralık ayında doğdum. Aralık ayını çok severim. Çünkü bazı Aralıklar’dan yeniden doğar insan. Ve o Aralıklara sızan bazı güzel insanlar iyi ki varlar.

(Muammer için)


Bir cevap yazın

Visit also our social profiles:

Scroll to top