Invent

Bi Küçük Eylül Meselesi


Romantik insanlar hayat boyu bir savaşın içinde olur. Aşka inanmadığını iddia eden insanlara karşı gizli bir kanıtlama cephesi kuruludur. Mesela ben, kendimi bildim bileli kelimelerde ekstra bir anlam, şarkılarda fazladan bir hüzün, ağdalı yazılar ve sadece gülümsetme hedefli kurmacalar peşinde koştum durdum. Cephenin romantikler tarafındayım anlayacağınız. Kalabalıkmışız gibi bahsettiğime bakmayın siz. Doğrusu bu cephede her daim yalnızdır insan. Diğerlerini hiç görmezsiniz.

Kendi hüzünbaz adasında yalnız ve özel bir romantik ile bizim gibilere inatmışçasına yaşayan güzel bir kadının hikayesini seyrettim dün akşam. Önyargılı ve biraz da alaycı bir başlangıç yaptığımı söylemeliyim. Daha filmin başında: ”Kesin kız ölür” dedim gülerek. Sonra beni öyle içine aldı ki senaryo. Film bittiğinde kalakalmıştım. Kerem Deren’in diğer yaptığı işlere bakarken buldum kendimi. Üşenmeyip film hakkında yazmak istedim. Ama yorgundum. Yatakta, aklımdan çok sevdiğim dolambaçlı cümle bulma işine giriştim. Hepsini ama hepsini sığdırmalıydım bu yazıya. Not alamadım. Uyuyakalmışım.

Herkes birini hayal eder. O birinin tam tarifi yoktur. Tek bildiğim bir boşluğu dolduracak olmasıdır. İşte kızımız içindeki boşluktan habersiz veya inkar ederek yaşayan, pek bir popüler, güzel, alımlı hem zeki hem de sarışındır. Mutlaka dokunmalıyım hissi uyandıran kızlardan işte. Hayat, ortam, aile, arkadaşlar hepsi ayrı güzel yaşam sürüp giderken Bozcaada’ya düşer yolu. Hayatındaki boşluğu ona anlatmaktan bıkmayacak ”Tek” çıkar karşısına. (Seçilen mekan öyle uygun ki bu hikayeye. Hiç gitmediğim için büyük pişmanım şimdi. O kahvede oturmam şart artık.) Sarışın, bir Tek atayım. Eğlence olur derken Tek’in aslında göründüğünden karmaşık cephesi çekici gelir. Her romantik kendi silahlarını ve kalkanlarını özenle yerleştirir yaşam alanına. Yaşama dair tüm düşünceleri aşkla tamamlanır. Ve göründüğünden hep daha güçlüdür. Bu güç karşısında bizim duygusuz sarışın dayanamaz ve kaybeder savaşı. Ama romantik olmayan insanlar savaş kaybetmeyi sevmezler. Güçlü görünmeyi severler. Ama göründükleri gibi değillerdir. Korkak olurlar. En çokta sorgusuz sualsiz teslimiyetten korkarlar. Bir süre özgürlüğün tadını çıkarır ruhları. Sonra yarattıkları, alışık oldukları cephenin korkalığa çağrısı ağır bastığından olsa gerek: kaçmaya karar verirler.

Bir minibüs hatırlıyorum ben mesela. O zaman halledemediğim bir küçük mesele vardı. Kaçmak kelimesinin tüm ağırlığını yüklenmiş kara ibibikli bir minibüs. Her şeyimi alıp giden. Peşinden el sallayamadığım. Gözümden düşeni sakınmaya çalıştığım ve elimden bir şey gelmeden kalakaldığım o anın imgeleriyle dolu doluyum hala. Tüm silahlar kullanılmış ve tüm kalkanlar indirilmişti çünkü. Karşı tarafın kaçması çok koyar romantiğe. Öylece bakakalırsın peşi sıra. İçinde fırtınalar…

”Bakakalırım giden geminin ardından:

Atamam kendimi denize, dünya güzel:

Serde erkeklik var, ağlayamam.”

Demiş Orhan Veli Kanık . O sahne uzak değil hiç birimize. Bir kaç kelimenin esirgendiği olur korkudan sebep. Sonra Tek gibi atarsın işte kendini denize bazen. Ve film biter.


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top