Invent

Busaba Eathai Thai Restaurant – Londra


Demirhan adında kara bir çocuk tanıyorum. Hani derler ya ben onun kısa pantolonlu halini bilirim diye. İşte ben Demirhan’ı o hallerini biliyorum. E şimdi bu kadar uzun zamandır tanıdığınız bir adam ve güzel sevgilisi Dido mutlaka şurda yemelisiniz diye bir yer önerisinde bulununca insanın riayet edesi geliyor. Yahu adam Adanalı ne anlar Thai yemeğinden diye düşünmedim değil. Ama uzun zamandır Londra’da yaşayan sevgili dostum Ceren’de mutlaka deneyin deyince Busaba aramaya başladık tabi.

Gelin görün ki aklımıza mutlaka yemek yenecek diye yazdığımız Busaba’yı bir türlü güzergahlarımızın üstünde bir yere oturtamadık. Yabancısı olduğunuz bir şehirde rehbersizken ve zaman kısıtlıyken doğru güzergah belirleme çok önemli bir sanattır. Bu konuda fena sayılmam. Tabi Londra belediyesi ve teknolojinin yardımlarını inkar etmiyorum. Londra’da bulunduğumuz sürece ellerimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız ve haritalarımız sayesinde güzergahları belirleme halinde Leicester Square’den Trafalgar Square ‘e doğru inerken bir film galasının (sonunda kırmızı halı gördüm oley) kalabalığı bizi Panton Street’e yönlendirdi. Birde ne görelim: karşımızda Busaba. Yanlış anlaşılma olmasın. O gün güzergahımızdan vazgeçmedik elbette. Ama aklımızın bir köşesine yazdık yerini. Nitekim son günümüzde programımıza uydurduk ve kapısından içeri attık kendimizi.

Koyu rengin hakim olduğu Busaba bende ilk girişte modernleştirilmiş olmasına rağmen uzak doğuda bir restoran’a adım atmışım gibi bir algı yaratmayı başardı. Zaten girişte sizi tütsüler, Buda (Buddha) heykeli, suda yüzen çiçekler ve uzak doğu nezaketine uygun güleryüzlü çalışanlar karşılıyor. İlk soru masadamı yoksa cam kenarındamı oturmak istediğiniz oluyor. Eğer yemeğinizi yerken sokağı seyretmek hoşunuza giderse cam kenarını tercih etmenizi öneririm. Masalar kocaman ve kare. Kalabalık giderseniz keyifli yemeklerin tadına kocaman bir sohbet ilave edebilirsiniz. Menü de mekan gibi modernleştirilmiş. Belli ana başlıklara ayırmışlar. Çok kolay seçim yapabiliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken tek konu acı sevip sevmediğiniz. Muhtemelen Demirhan için sorun teşkil etmemiştir ama benim gibi acıyla pek arası olmayan insanlar için menüde yanında parantez içinde (s) işareti görürseniz bilin ki o yemek acı-tıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ağzının suları akan bendeniz bu işareti fark etmeyerek : Sen Chan Pad Thai istedim. İsme bak hizaya gel. Aşağıdaki menüde yanında bayağı net olarak spicy anlamına gelen (s) işareti görülebiliyor aslında.

Böyle bir mekanda uzak doğu mutfağının vazgeçilmezi pilavı denememek olmazdı tabi. Yeliz ise kendi klasiği olan ve genelde her restoranda garantili olan kızarmış tavuk (Fried Chicken) istedi. Benim yemeğim biraz daha iddialıydı. Wok ta yapılmış pirinç noodle üstünde yengeç, karides, fıstık, yeşil mango ve birde yumurta. Bazılarınız için çok fazla malzemeli gelebilir. Hata çok ağır olur o yemek diyenleri duyar gibiyim. Ama yemekten sonra hiç ağırlık hissetmediğimi söylemeliyim. Acıya rağmen tabağı boşalttığıma göre lezzeti hakkında aklınızda soru işareti yoktur diye düşünüyorum. Yelizin seçimi ise hiçte öyle standart bir kızarmış tavuk değildi. Hatta daha sade bir lezzet tadacağımızı düşünürken bizi çok şaşırttı. Çıtır çıtır gelmişti ve ilk tadımdan sonra yüzümüzde oluşturmayı başardığı ifade bende diğerleri kadar iddialıyım diye bağırıyordu. Çok daha büyük bir porsiyon olsa hiç duraksamadan yerdim inanın. Tabi bu işin sırrı içinde bizim kullanmaya alışık olmadığımız uzak doğuya özgü bazı tatlar olmasıymış meğer. Daikon: genelde japonların yetiştirdiği bir çeşit turp, shallot: tatlıcana bir soğan çeşidi, lemongrass ve bildiğiniz chilli sos bir tavuğu ancak bu kadar enfes bir hale getirebilir. (Sanırım evde deneyeceğim) Gelelim kalamara; bir kalamar tutkunu olarak mutlaka Busaba’nın kalamarını tatmam gerekiyordu. Yediğiniz diğer kalamarları bir kenara bırakın. Çünkü bana kalsa yukarıda görebileceğiniz tabağı değil bir kova dolusunu bile bitirebilirdim.  Kalamarı sevmeyen biri dahi olsanız denemenizi öneririm. Zencefil ve biber taneleriyle marine edilmiş bu kalamar yediklerimin en iyisiydi diyecek cesareti kendimde hissediyorum.

Busaba inanılmaz lezzetlerle buluşabileceğiniz bir mekan. Biz son günümüzde uçağa yetişme derdiyle tam tadını çıkaramadık sanki. Londra’ya yolum yeniden düşerse aklımda kalan farklı birkaç seçeneği deneyeceğim. Bu arada Londra gibi pahallı bir şehre göre fiyat dengesi çok iyi. Busaba aynı zamanda bir restoranlar zinciri. Web sitesinden farklı lokasyonlardaki restoranlara kolayca ulaşabilirsiniz. Bakmayın siz benim yoluma çok fazla çıkmamış olmasına, Londra Busaba, Busaba lezzet kaynıyor. İnanmazsanız Demirhan’a sorun. Ha bu arada tuvalete gidecekseniz dikkatli olun. Kapıların üstündeki işaretler biraz değişik. Acının etkisi ile anlam veremeyip yanlış kapıdan girebiliyorsunuz. Kızın çığlığı hala aklımda. Aman diyeyim!

 

Busaba Eathai Panton Street

Addres: 35 Panton Street London SW1Y 4EA

Email: mail@busaba.com
Tel: 020 7930 0088
En yakın Tube İstasyonları:  Leicester Square – Piccadilly Circus

Nasıl gidilir: Oxford Circus tan Bakerloo hattına binerek Piccadilly Circus’a ulaşabilirsiniz. Veya Regent Street’ten aşağıya doğru yürüyebilirsiniz. Eros heykelinden  büyük M&M’in olduğu Leicester Square’e doğru devam ederken ilk sağ sonra sol… Bu arada Wardour Street teki restoran Oxford Circus’a daha yakındır.

Goole haritasında yeri

www.busaba.com

 

İtiraf: Piist pisst yaklaş : o yemekler aslında ilk getirildikleri halde değiller. Birkaç chopstick darbesi yemiş olabilirler.


Bir cevap yazın

Visit also our social profiles:

Scroll to top