Invent

Darth Vader anahtarlık oldu birader


 Ucunu ucuna bağlayıp ilmek ilmek kelimeler sıralayasım var. Bir yandanda üşeniyorum. İnsan olmak böyle birşey değilmi zaten. Bir taraf dumanı tüten gemi kaptanı tam yol ileri diye bağırır. Bir taraf iskele babası mübarek durdukça durmak ister sağı solu yosun alır. Bir yan kötü söyler, bir yan iyi. Seçmek zul olur. Kazançlar, kayıplar, hesaplar, hırslar, kafa sesi, vicdan… Sorgulamaktan bıkmayı başaramadığım, her kötü yaşanmışlıkla yeniden içinde kaybolduğum soru: insan nasıl olurda vicdanıyla kafa sesini yenemez?

 İstemekle bitecek gibi değil çünkü. Olmayınca, her ne olacaksa, ya da her ne olacaksan işte, ulan her nerede olacaktıysan, olmayıver be! Olduğun yerde güzelse zaten hayat. Yolda kırdığın, döktüğün, ezdiğin, büktüğün, büküldüğüne değmez. Madem güzeldesin el uzat, yürek yasla daha kötü durumdakine. Ödün vermeden iyilikten, vicdansızlaşmadan yap her ne yapacaksan. Takılmadan vesveseci beynine yaşanabilir. Ben deniyorum ve çokça başarıyorum en azından. Bu sebeple anlamlandıramıyorum düşünceleri siyaha kayanları. Ölümden daha büyük bir gerçekliğin olmadığını referans noktası alarak başladığımda düşünmeye çözülüyor herşey. İnsanlar sağlıklı olduklarında, mutlu olduklarında, işleri yolunda gittiğinde bile fazlasını istiyorlar. Daha fazlasını. Darth Vader zihinlerimize seslenip duruyor gaipten herhalde. Yoksa başka bir açıklaması olamaz. 

 Şu an ülkemizin içinde bulunduğu durumu açıklamak için Darth Vader dışında kullanabileceğim başka bir argümanım yok inanın. Bilen varsa beri gelsin. Kendisi gibi olmayanı kucaklamak ne kadar zor olabilir? Onunda haklarını korumak en az benzer fikirlere sahip olanlar kadar. İyi biri olmak kadar basit aslında. Yaptığı seçimler yön veriyorsa insanın hayatına: vicdanının sesini dinlemek kadar kolay daha iyi bir dünya. Ne masal, ne rüya, ölüm kadar gerçektir iyilik. Etrafınıza bakın, göreceksiniz. Korkmazsanız, gözardı etmezseniz dokunabilirsiniz bile. Tersi durumda cebinde sorular, birgün mutlaka dikilir karşınıza. Şimdi herkes için diğer her şeyi gözardı edip daha iyi olmanın zamanıdır. 

Güç sizinle olsun


Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top