Invent

Darth Vader anahtarlık oldu birader


 Ucunu ucuna bağlayıp ilmek ilmek kelimeler sıralayasım var. Bir yandanda üşeniyorum. İnsan olmak böyle birşey değilmi zaten. Bir taraf dumanı tüten gemi kaptanı tam yol ileri diye bağırır. Bir taraf iskele babası mübarek durdukça durmak ister sağı solu yosun alır. Bir yan kötü söyler, bir yan iyi. Seçmek zul olur. Kazançlar, kayıplar, hesaplar, hırslar, kafa sesi, vicdan… Sorgulamaktan bıkmayı başaramadığım, her kötü yaşanmışlıkla yeniden içinde kaybolduğum soru: insan nasıl olurda vicdanıyla kafa sesini yenemez?

 İstemekle bitecek gibi değil çünkü. Olmayınca, her ne olacaksa, ya da her ne olacaksan işte, ulan her nerede olacaktıysan, olmayıver be! Olduğun yerde güzelse zaten hayat. Yolda kırdığın, döktüğün, ezdiğin, büktüğün, büküldüğüne değmez. Madem güzeldesin el uzat, yürek yasla daha kötü durumdakine. Ödün vermeden iyilikten, vicdansızlaşmadan yap her ne yapacaksan. Takılmadan vesveseci beynine yaşanabilir. Ben deniyorum ve çokça başarıyorum en azından. Bu sebeple anlamlandıramıyorum düşünceleri siyaha kayanları. Ölümden daha büyük bir gerçekliğin olmadığını referans noktası alarak başladığımda düşünmeye çözülüyor herşey. İnsanlar sağlıklı olduklarında, mutlu olduklarında, işleri yolunda gittiğinde bile fazlasını istiyorlar. Daha fazlasını. Darth Vader zihinlerimize seslenip duruyor gaipten herhalde. Yoksa başka bir açıklaması olamaz. 

 Şu an ülkemizin içinde bulunduğu durumu açıklamak için Darth Vader dışında kullanabileceğim başka bir argümanım yok inanın. Bilen varsa beri gelsin. Kendisi gibi olmayanı kucaklamak ne kadar zor olabilir? Onunda haklarını korumak en az benzer fikirlere sahip olanlar kadar. İyi biri olmak kadar basit aslında. Yaptığı seçimler yön veriyorsa insanın hayatına: vicdanının sesini dinlemek kadar kolay daha iyi bir dünya. Ne masal, ne rüya, ölüm kadar gerçektir iyilik. Etrafınıza bakın, göreceksiniz. Korkmazsanız, gözardı etmezseniz dokunabilirsiniz bile. Tersi durumda cebinde sorular, birgün mutlaka dikilir karşınıza. Şimdi herkes için diğer her şeyi gözardı edip daha iyi olmanın zamanıdır. 

Güç sizinle olsun


Comments are closed.

Visit also our social profiles:

Scroll to top