Invent

Ekmek ve çocuk


Bir akşam işten eve dönerken eşim aradı. “Evde ekmek yok. Alırmısın?” diye sordu. Hiç düşünmeden, “Bir çocuk yapalim artik dedim.” Beklemediği bu cümle karşısında şaşırdı. “Nereden çıktı  şimdi bu? diye sordu. “Arkadaş hep benmi alacağım bu ekmeği. Çocuğumuz olsa ekmek almaya gönderirdik” dedim. Güldük.

Ekmek ve çocuk. Birbiriyle çok alakalı iki anlamlı kelime aslında. Elinde bir ekmekle koşuşturan bir çocuk figürünü gözünüzün önünde canlandırmak zor olmasa gerek. Çocukluk anılarınıza baksanız mesela. Benim çocukluk anılarımın bir parçası önce ilk yaşadığımız mahallenin bakkalı. sonra annemlerin hala oturduğu bir sonraki evimizin karşısındaki fırın. Ekmek almak için koşturmalarım. Çizgi film başlamadan önce yetişme heyecanı falan. Ne yalan söyleyeyim, bazen üşenirdim gitmeye. Ama babam hiç üşenmezdi. Gocunmazdı hiç ekmek almaya gitmekten. Belkide tek cocuk olmanin kayırılma avantajiydi bu. Kiyamazdi çoğu zaman bana. Her ne yapıyorsam dokunmaz. Sessizce çıkardı evden. Bir bakardım elinde ekmekler, gelmiş. Üzülürdüm bir yandan. İstemezdim o gitsin. Ama çokta severdim o anı. “Baba neden bana söylemedin” derdim. Hep gülerdi. Aslında ekmek almaya gitmeyi hep sevdim ben. Özelliklede bekleyen sofraya ekmek yetistirmeyi. Bu arada bayağı ekmek düşkünüydüm. Koca bir somun ekmeği yavan yiyebilirdim. Kim sevmezki ekmeği. Hele birde yeni ciktiysa varya.  Sicak sicak. Eve gidene kadar ucundan kopara kopara yarisini yediğimi bilirim. Annem hep “Yavan yavan ekmeği yeme oğlum” derdi. Gülerdim.

Simdi 37 yasindayim. Bakmayin siz eşime takildigima. Hiç gocunmam ekmek almaya gitmekten. Babamı hatirlatir bana. Sonra sofrayi hazirlayan annem kokar birazda. Çocuklugum gelir aklima. Çocuğum olsaydi; o ders çalışırken, oyun oynarken ne bileyim televizyon seyrederken falan kıyamaz çaktirmadan yine ben giderdim. Herhalde yakalandığım zamanlarda; oda çok sevdiği çizgi filminden ayrılmak istemez, ama benim gitmeme gönlü razıda olmaz. Kenarı ısırılmış ekmekle geri gelirdi. En fazla mahalledeki arkadaşlarına takılırdı belki biraz. Ama gelirdi ulan! 

Hem belki ismi Berkin olurdu… Ya da belki Burak (ek:mart1320:33)


Comments are closed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top