Invent

Ekmek ve çocuk


Bir akşam işten eve dönerken eşim aradı. “Evde ekmek yok. Alırmısın?” diye sordu. Hiç düşünmeden, “Bir çocuk yapalim artik dedim.” Beklemediği bu cümle karşısında şaşırdı. “Nereden çıktı  şimdi bu? diye sordu. “Arkadaş hep benmi alacağım bu ekmeği. Çocuğumuz olsa ekmek almaya gönderirdik” dedim. Güldük.

Ekmek ve çocuk. Birbiriyle çok alakalı iki anlamlı kelime aslında. Elinde bir ekmekle koşuşturan bir çocuk figürünü gözünüzün önünde canlandırmak zor olmasa gerek. Çocukluk anılarınıza baksanız mesela. Benim çocukluk anılarımın bir parçası önce ilk yaşadığımız mahallenin bakkalı. sonra annemlerin hala oturduğu bir sonraki evimizin karşısındaki fırın. Ekmek almak için koşturmalarım. Çizgi film başlamadan önce yetişme heyecanı falan. Ne yalan söyleyeyim, bazen üşenirdim gitmeye. Ama babam hiç üşenmezdi. Gocunmazdı hiç ekmek almaya gitmekten. Belkide tek cocuk olmanin kayırılma avantajiydi bu. Kiyamazdi çoğu zaman bana. Her ne yapıyorsam dokunmaz. Sessizce çıkardı evden. Bir bakardım elinde ekmekler, gelmiş. Üzülürdüm bir yandan. İstemezdim o gitsin. Ama çokta severdim o anı. “Baba neden bana söylemedin” derdim. Hep gülerdi. Aslında ekmek almaya gitmeyi hep sevdim ben. Özelliklede bekleyen sofraya ekmek yetistirmeyi. Bu arada bayağı ekmek düşkünüydüm. Koca bir somun ekmeği yavan yiyebilirdim. Kim sevmezki ekmeği. Hele birde yeni ciktiysa varya.  Sicak sicak. Eve gidene kadar ucundan kopara kopara yarisini yediğimi bilirim. Annem hep “Yavan yavan ekmeği yeme oğlum” derdi. Gülerdim.

Simdi 37 yasindayim. Bakmayin siz eşime takildigima. Hiç gocunmam ekmek almaya gitmekten. Babamı hatirlatir bana. Sonra sofrayi hazirlayan annem kokar birazda. Çocuklugum gelir aklima. Çocuğum olsaydi; o ders çalışırken, oyun oynarken ne bileyim televizyon seyrederken falan kıyamaz çaktirmadan yine ben giderdim. Herhalde yakalandığım zamanlarda; oda çok sevdiği çizgi filminden ayrılmak istemez, ama benim gitmeme gönlü razıda olmaz. Kenarı ısırılmış ekmekle geri gelirdi. En fazla mahalledeki arkadaşlarına takılırdı belki biraz. Ama gelirdi ulan! 

Hem belki ismi Berkin olurdu… Ya da belki Burak (ek:mart1320:33)


Comments are closed.

Visit also our social profiles:

Scroll to top