Invent

Google Görüntülü Reklam Ağı (Google Display Network)


Bir süredir İBS Türkiye’de E-Ticaret ve Dijital Pazarlama sınıflarında eğitimler veriyorum. Eski yıllara nazaran çok daha bilgili ve doğru sorular soran katılımcılar oluyor. Fakat farklı sektörlerdeki şirketlerden gelen pazarlama insanlarının oluşturduğu sınıflarda hala Google Görüntülü Reklam Ağı’nın farkında olunmadığını gözlemliyorum. Aynı şekilde işim gereği devamlı toplantılardayım. Ve gittiğim hemen her sunum bir anda eğitime dönüşüyor. Hatta ilk kez duyanlar ve hedefleme yöntemlerini duydukların zaman çok şaşıranlar oluyor. Oysa aklınıza gelebilecek hemen her formatta tek bir bütçe üzerinden reklam verebileceğiniz, matematiksel olarak performansı kontrol edebileceğiniz bu reklam mecrası çok değerli.

Öncelikle en çok sorulan sorulardan birinden başlayalım. Yayıncılar kimler? Ve nasıl bu ağın parçası oluyorlar? Aslında basit olarak yayıncılar (web sitesi sahipleri) Google’a başvurarak iş ortağı olabiliyorlar. Ve sitelerinde bulunan belli reklam alanlarında Google reklamları gösterilmesine onay veriyorlar. Google reklam verenlerinin hedefleme tercihleri siteyle uyuşuyorsa reklamları o web sitesinde belirlenmiş olan reklam alanlarında gösteriliyor. Ve yayıncılar bu gösterimler sayesinde para kazanıyorlar. Kimin içeriği daha iyiyse, kimin sitesinde gösterilen reklamlar daha iyi performans gösteriyorsa o daha çok kazanmaya başlıyor. Bu yayıncılar içinde spor arabalarla ilgili kişisel bir blog yazan birinin niş sitesi olabileceği gibi, www.sahibinden.com gibi ciddi trafiği olan premium siteler de olabiliyor. Elbette Gmail, Blogger, Youtube gibi Google’a ait web sitelerinde de reklamlarınız görüntülenebiliyor. Hatta dünyanın herhangi bir ülkesinde bu reklamları gösterebilme şansınız var. Örnek olarak The New York Times sitesini hedefleyebiliyorsunuz. Şu an için Türkiye’de binlerce web sitesinden ve günlük 500.000.000 gibi çok ciddi bir reklam gösteriminden bahsedebiliyoruz. İleride bu artabilir. Zira Google Görüntülü Reklam Ağı iş ortağı sayısı günden güne artıyor.

Bu web sitelerinin Google’a ayırdığı reklam alanlarında bildiğiniz tüm boyutlarda resim reklam (banner) , video reklam, veya daha fazla yaratıcılık gerektiren zengin medya içeriği barındıran reklamlar (Rich Media Ads) kullanabiliyoruz. (Bir xml ile çalışıp bir yerlerden çektiği datayı gösterebildiğiniz, açılan, katlanan, büyüyen daha akıllı ve yaratıcı görseller) Sadece diğer mecralardan farklı olarak Google’ın bu reklamları yayınlamak için belli standartları var. Görseller bu standartlara uygun olarak çalışıldığı zaman sorunsuz olarak Google’a yüklenebiliyor ve onay sürecini geçebiliyor. İşin güzel yanı gösterime para ödemek zorunda değilsiniz. Yani milyonlarca insana reklamlarınızı hatta videonuzu gösterip o insan reklamınızı tıklayıp sitenize gelmediği sürece herhangi bir bedel ödemeyeceğiniz bir seçenekte mevcut. (Tıklama Başına Maliyet)

Hedefleme yöntemlerinde de Google size çok farklı seçenekler sunuyor. İçeriğe dayalı yani hedef kitlenizin nerede olduğuna göre hedefleme yapabildiğiniz gibi, hedef kitlenizin kim olduğuna göre hedeflemeler de yapabiliyorsunuz:

Anahtar Kelime Hedefleme: Reklamlarınızla ilgili olabilecek anahtar kelimeleri belirledikten sonra bu kelimelerle eşleşen sayfalarda reklamlarınız gösterilir.

Yerleşim Hedefleme: Google reklamlarınızı göstermek istediğiniz yerleri seçmenize olanak veriyor. Dolayısıyla kategori veya web sitesi seçerek o sitelerde reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Konu Hedefleme: Reklamlarını göstermek istediğiniz konuyu belirlersiniz ve bu konuyla alakalı içeriğe sahip tüm sitelerde reklam gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) : Sitenize yerleştirdiğiniz bir kod vasıtasıyla ziyaretçilerinizden belirlemiş olduğunuz aksiyonu gerçekleştirmeyenleri bir listede toplayabilirsiniz. Daha sonra bu ziyaretçiler internette farklı sayfalarda dolaşırken onlara yönelik hazırlanmış görüntülü reklamlarınızı bulunduğu sayfada gösterebilirsiniz. (Burada bulunduğu sayfanın içeriğinden bağımsız sadece o insanı hedeflediğiniz bir yöntem uygulanır)

İlgi Alanı Hedefleme: Google kullanıcıların websitesi ziyaretlerini analiz eder. Ve ilgi alanlarını belirler. Sizde bu hedefleme yöntemi sayesinde ilgi alanı reklamını yapmak istediğiniz ürünle bağdaşan insanları hedefleyebilirsiniz.

Bu yöntemler sizin hedeflediğiniz insanlara doğru zamanda ve doğru yerde reklam göstermenize olanak tanıyor. Reklamların gösterim, tıklama rakamlarını ölçümleyebildiğiniz gibi tıklayan insanların sitenizde istediğiniz aksiyonları alıp almadığını da ölçümleyebiliyorsunuz. Hatta video reklamlarda videonuzun ne kadarının izlediği ve %15 ini izleyen insanların ne kadarının hedef aksiyon olarak belirlediğiniz formunuzu doldurup doldurmadığı da ölçebiliyorsunuz. Kısaca geleneksel reklam mecralarına göre çok daha şeffaf ve net bir ölçümleme yapabilme şansına sahipsiniz.

Bu reklamları sadece bilgisayarlarınızdan görüntülemediğiniz ve mobilin ne kadar güçlü bir şekilde dünyamıza girdiği gerçeğini unutmak ayıp olur elbette. Akıllı telefonlar veya tabletler gibi günümüzde kullanımı hızla artan cihazlarda görüntülenen web sayfalarında reklam gösterebiliyoruz. Bu reklamlar text reklamlar, cihaza özel hazırlanmış boyutlarda resimli reklamlar, videolar olabiliyor. Hatta bazı uygulamaların içinde dahi reklam gösterebilme şansımız var. Sadece ileri teknolojili ürünlerde değil hala WAP ile internete bağlanan cihazlarda reklam göstermek mümkün.

Üstüne basa basa anlatmak istediğim artık firmaların pazarlama ve reklam departmanlarının farkındalıklarının artması gerektiğidir. Geleneksel mecralara sıkı sıkıya bağlı patronların ve yöneticilerin gözardı edemeyecekleri bir reklam modeli Google Görüntülü Reklam Ağı. Herkesi harcanılan paranın karşılığında nasıl bir dönüş sağlandığını net olarak ölçebildiğimiz bu reklam modelini öğrenmeye ve kullanmaya davet ediyorum. Video reklamlar ve mobil reklamlarla ilgili yazmayı düşündüğüm tarihi belirsiz detaylı blog yazımda görüşmek üzere.


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top