Invent

Neden Ölçümleme ?


Çok dalga geçilen bir sorudur hani; Neden Müzik? O kadar anlamsızdır ki bir şarkıcıya bu soruyu sormak; adam şarkı söylediği mikrofonu bir hıçkırık nöbetinde yutsa ancak benzeri bir surat ifadesi takınabilir herhalde. Aynı durum internette reklam harcaması yapıyorsanız yine geçerli. Bana göre bu soruyu soracak kadar aciz olmamalısınız. Çünkü ölçümleme hakkında kafa yormuyorsanız işinizi doğru yönetmiyorsunuz demektir.

IAB’ye göre 2011 yılında Türkiye’de yapılan reklam harcamalarının %13,8 ini internette yapılan harcamalar oluşturuyor. Bu harcama miktarı her sene büyüyor. İnternete yapılan harcamaların büyümesinin en önemli nedenlerinin başında ölçülebilir olması geliyor. Ölçülebilirlik sayesinde faydayı kanıtlamak mümkün olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde bulunduğum bir toplantıda bir pazarlama müdürü: sektörlerindeki rakip firmalar içerisinde en fazla Google harcamasını kendilerinin yaptığı bildiklerini söyledi. Ve zaten ekibinin işi çok bildiğinden dem vurdu. Neden sorusunu sorma vaktinin geldiği anlardan biridir bu durum. Ve ben neden en fazla harcamayı siz yapıyorsunuz diye sorduğumda mantıklı bir cevap gelmedi. Harcadıkları miktarın geri dönüşünün ne kadar olduğunu bilmiyorlardı. Sadece sitelerine gelen trafiği kontrol ediyorlardı. Ve bunun içinde Google Analytics’i kullanıyorlardı. Oysa aynı Google Analytics sayesinde; reklam harcaması yaparak sitelerine getirdikleri insanların hedefledikleri sayfalara ulaşıp ulaşmadıklarını kontrol edebilirlerdi. Bunu yapmadıkları için harcadıkları paranın mantıklı olup olmadığını bilmiyorlardı.

Sadece Google’dan gelen trafiği değil reklam yatırımı yaptığınız tüm pazarlama kaynaklarının insanları hedeflerinize ulaştırmada başarısını ölçebilirsiniz. Elbette hedefler her firmada farklı olabilir. Örneğin bir banka kredi kartı formu doldurmayı hedefleyebilir. Veya bir inşaat şirketi satış ekibinin önüne mail olarak bilgilerini düşürebileceği potansiyel müşteriler hedefliyordur. Yeni fırından çıkmış bir uygulamanın indirilme sayısını arttırmakta bir hedeftir. Hedeflerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken tek şey: pazarlama kaynaklarınızı birbirinden ayırmak ve her birini işaretleyerek ne ölçüde fayda sağladığını takip etmektir.

Öçümleme yapmak için illa E-ticaret sitesi olmaya gerek yok. Bugün internette harcama yapan her firmanın ilgili çalışanları doğru ölçümleme yapmak, kaynakların verimini belirledikten sonra bütçelerini doğru yönlendirmek zorundadır. Günümüzde hala doğru ölçümleme yapmayan hatta hiç ölçme zahmetine bile katlanmayan bırakın offline iş yapan şirketleri,  E-ticaret firmalarıyla dahi karşılaşıyoruz. Aslında internette reklam harcaması yapan her firmanın ölçümleme konusunda uygulaması gerekenlerin ana başlıkları belli:

1- Hedeflerinizi belirleyin.

2- Hedefleriniz doğrultusunda etkili olacağını düşündüğünüz pazarlama kaynaklarınızı belirleyin.

3- Sitenize trafik yaratan tüm kaynakları doğru işaretleyin.

4- Kampanyalarınızın performansını, hangi kaynakların hedeflerinizi gerçekleştirmede başarılı olduğunu düzenli olarak kontrol edin.

5- Elde ettiğiniz sonuçları analiz edin ve uygulamaya geçin. (Kaynakları durdurun, yenilerini deneyin, performanslı olanların bütçerini arttırın)

 Yapılan reklam harcamalarının değerini ölçmüyorsanız; mutlaka yanlış birşeyler yapıyorsunuz demektir. İnternette reklam yapmanın en büyük avantajı ve güzelliği; faydasının matematiksel verilerle net olarak ölçülebiliyor olmasıdır. Paranızı ruhen beğendiğiniz mecralarda çarçur etmeyin. Matematiğe güvenin !

 


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top