Invent

Neden Ölçümleme ?


Çok dalga geçilen bir sorudur hani; Neden Müzik? O kadar anlamsızdır ki bir şarkıcıya bu soruyu sormak; adam şarkı söylediği mikrofonu bir hıçkırık nöbetinde yutsa ancak benzeri bir surat ifadesi takınabilir herhalde. Aynı durum internette reklam harcaması yapıyorsanız yine geçerli. Bana göre bu soruyu soracak kadar aciz olmamalısınız. Çünkü ölçümleme hakkında kafa yormuyorsanız işinizi doğru yönetmiyorsunuz demektir.

IAB’ye göre 2011 yılında Türkiye’de yapılan reklam harcamalarının %13,8 ini internette yapılan harcamalar oluşturuyor. Bu harcama miktarı her sene büyüyor. İnternete yapılan harcamaların büyümesinin en önemli nedenlerinin başında ölçülebilir olması geliyor. Ölçülebilirlik sayesinde faydayı kanıtlamak mümkün olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde bulunduğum bir toplantıda bir pazarlama müdürü: sektörlerindeki rakip firmalar içerisinde en fazla Google harcamasını kendilerinin yaptığı bildiklerini söyledi. Ve zaten ekibinin işi çok bildiğinden dem vurdu. Neden sorusunu sorma vaktinin geldiği anlardan biridir bu durum. Ve ben neden en fazla harcamayı siz yapıyorsunuz diye sorduğumda mantıklı bir cevap gelmedi. Harcadıkları miktarın geri dönüşünün ne kadar olduğunu bilmiyorlardı. Sadece sitelerine gelen trafiği kontrol ediyorlardı. Ve bunun içinde Google Analytics’i kullanıyorlardı. Oysa aynı Google Analytics sayesinde; reklam harcaması yaparak sitelerine getirdikleri insanların hedefledikleri sayfalara ulaşıp ulaşmadıklarını kontrol edebilirlerdi. Bunu yapmadıkları için harcadıkları paranın mantıklı olup olmadığını bilmiyorlardı.

Sadece Google’dan gelen trafiği değil reklam yatırımı yaptığınız tüm pazarlama kaynaklarının insanları hedeflerinize ulaştırmada başarısını ölçebilirsiniz. Elbette hedefler her firmada farklı olabilir. Örneğin bir banka kredi kartı formu doldurmayı hedefleyebilir. Veya bir inşaat şirketi satış ekibinin önüne mail olarak bilgilerini düşürebileceği potansiyel müşteriler hedefliyordur. Yeni fırından çıkmış bir uygulamanın indirilme sayısını arttırmakta bir hedeftir. Hedeflerinizi belirledikten sonra yapmanız gereken tek şey: pazarlama kaynaklarınızı birbirinden ayırmak ve her birini işaretleyerek ne ölçüde fayda sağladığını takip etmektir.

Öçümleme yapmak için illa E-ticaret sitesi olmaya gerek yok. Bugün internette harcama yapan her firmanın ilgili çalışanları doğru ölçümleme yapmak, kaynakların verimini belirledikten sonra bütçelerini doğru yönlendirmek zorundadır. Günümüzde hala doğru ölçümleme yapmayan hatta hiç ölçme zahmetine bile katlanmayan bırakın offline iş yapan şirketleri,  E-ticaret firmalarıyla dahi karşılaşıyoruz. Aslında internette reklam harcaması yapan her firmanın ölçümleme konusunda uygulaması gerekenlerin ana başlıkları belli:

1- Hedeflerinizi belirleyin.

2- Hedefleriniz doğrultusunda etkili olacağını düşündüğünüz pazarlama kaynaklarınızı belirleyin.

3- Sitenize trafik yaratan tüm kaynakları doğru işaretleyin.

4- Kampanyalarınızın performansını, hangi kaynakların hedeflerinizi gerçekleştirmede başarılı olduğunu düzenli olarak kontrol edin.

5- Elde ettiğiniz sonuçları analiz edin ve uygulamaya geçin. (Kaynakları durdurun, yenilerini deneyin, performanslı olanların bütçerini arttırın)

 Yapılan reklam harcamalarının değerini ölçmüyorsanız; mutlaka yanlış birşeyler yapıyorsunuz demektir. İnternette reklam yapmanın en büyük avantajı ve güzelliği; faydasının matematiksel verilerle net olarak ölçülebiliyor olmasıdır. Paranızı ruhen beğendiğiniz mecralarda çarçur etmeyin. Matematiğe güvenin !

 


Bir cevap yazın

Visit also our social profiles:

Scroll to top