Invent

Orfoz – Bodrum’da bir lezzet fabrikası


Hani o yokuştan inerken görürsün ya Halikarnas Balıkçısı’nın şiirini: için bir cız eder. Hep Bodrum hikayeleri dinlersin arkadaşlarından. Aşklar anlatılır, huzur anlatılır şarkılarda. MFÖ doğallığından mıdır bilmem “Nasıl anlatsam” diye dilinize dolanır puslu bir şarkı. Güzel anılar lazımsa Bodrum’a gidilir. En güzel sohbetler orada yapılır dostlarla. Ve en güzel sofralar orada kurulur…

Geçen hafta sonu arkadaşımız Candaş’ın Bodrum Yalıkavak marinadaki fotoğraf galerisinin açılışı için Bodrum’a gittik. Tabi bu vesileyle işe güce küçük bir ara vermiş olduk. Candaş’ın fotoğraflarını beğeneceğinizden eminim. Gerçekten keyifli bir açılış oldu. Ama konumuz elbette fotoğraflar değil. Sevgili dostum Orkun sayesinde keşfettiğimiz lezzet fabrikası Orfoz bu yazının kahramanı. Dostlarla güzel bir akşam yemeği gibisi varmı? İşte bizde o akşam güzel yemekler yiyebileceğimiz yer ararken aklımıza Orkun’un önerdiği Orfoz geldi. Rezervasyonumuzu yaptırdık tabi hemen. Rezervasyon kısmı önemli. Bodrum’da yaşayan bir arkadaşımdan öğrendiğime göre rezervasyonsuz gittikleri 2 gün kapıdan geri dönmek durumunda kalmışlar. Sebebi muhtemelen bu özel lezzetlerin sunulduğu mekanın gerçekten çok küçük ve popüler olması. Girişte iki kişilik deniz manzaralı küçük bir balkonda iki kişilik harika bir masa var. Romantik akşamlar için birebir bence. Sanki mekandan soyutlanmış gibi. Hemen mekanın önündeki büyük şarap fıçısı üzerinde içkinizi yudumalayabilirsiniz. İçerde toplasanız 6-7 masa ancak var ve kapasitesi 25-30 kişiyi geçmez.

Sade dekorlu bir balıkçı restoranı Orfoz. Ama lezzet anlamında tam tersine bayağı şaşalı bir restoran. Zaten bildiğiniz anlamda balık gelmiyor önünüze. Taptaze malzemelerle ve özenle hazırlanmış mezeler geliyor önünüze. Orkun, o kadar lezzetle anlatmıştıki mekanı beklentimizin çıtasıda maksimum seviyedeydi. Bizi karşılayan Çağdaş beyaz şarap önerdi. Ama biz kırmızıyı tercih ettik. Hatamı yaptık bilmem. Çünkü Çağdaş’a göre buradaki lezzetler Beyaz’la daha uyumluymuş. Orkun’un daha önce önerdiği, Çağdaş’ında ısrar ettiği gibi kendimizi Çağdaş’a bıraktık ve muhteşem mezelerin geçit töreni başladı. Önce soğuk mezeler sardı soframızı: deniz börülcesi, keçi peyniri ve zeytinyağı, füme yılan balığı , özel soslu bir midye tabağı. Ardından harika bir balık çorbası. Çorba Fener balığı ve orfoz balığından yapılıyor. Taptaze dipdiri pembe domatesleriyle yeşillikleriyle harika bir salata. Tüm bunlara devamlı yenilenen ve az az getirilen mis gibi sıcak ekmeği eklediğinizde herşey yerli yerine oturuyor. Peki bu kadarmı? Elbette hayır. Parmesanlı, beşamel soslu istiridye gerçekten harikaydı. Zaten sofra insanlarının favorisi oldu.

Kendi hazırladıkları özel sosla harmanlanmış gelen midyeler, benim favorim olan karidesli ve deniz ürünleriyle bezeli pilav (Sanırım şu an ağlayacağım. Kendisini aşağıda görebilirsiniz) , sonra çok farklı bir sunumla gelen kocaman bir Patlıcan Bombası. Dahasını anlatamayacağım sanırım. Mevzuyu anlatmayı resimlere bırakıyorum. Zira fonda ılık esintilerden bahseden bir Gündoğarken şarkısı çalıyor ve ben İstanbuldayım. Biraz moralim bozuldu şuan.

Tıka basa doyduğumuzu söylediğimiz zaman anlıyoruz ki gördüklerimiz dağın sadece görünen yüzü. En son yediğimiz ahtapot ve kendi hazırladıkları cevizli özel tatlıları da cabası. Ha birde “Creme brule” yapıyorlar tatlı olarak. Ne yazık ki çok doyduğumuz için yiyemediğimiz; mavi yengeç, kalamar (çok severim) için bir dahaki sefere midemde yer ayıracağımdan emin olabilirsiniz. Ayrıca eğer birkaç gün önceden haber verirseniz size tuzda balıkta hazırlayabiliyorlar. Eminim harika yapıyorlardır. Çağdaş size bu lezzet yolculuğunda harika bir rehber oluyor. Zaten o kadar kendine has bir keyifle ve ustalıkla sunumu yapıyorki size keyfini çıkarmaktan başka seçenek bırakmıyor.

Biliyormusunuz Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) aslında sürgün için gönderilmiş Bodrum’a. Ve sürgün için gönderildiği o Bodrum’a aşık olmuş. Yazmış işte adam “Yokuşun başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin, Sanma ki geldiğin gibi gideceksin” Eskiden tuhaf bulurdum insanların Bodrum hikayelerini abartmalarını. Ama şimdi ölesiye dönesim var ılık rüzgarların şehrine anasını satayım. Sizde döndüğünüzde mutlaka Orfoz’a uğrayın. Bu keyiften kendinizi mahrum bırakmayın.

Orfoz Bodrum

Kumbahçe Mah. Cumhuriyet Cad. No:177/B

Tel: 0252 316 42 85

www.orfoz.com

orfoz@orfoz.com

 

Orfoz Bozburun

Adatepe Bozburun Marmaris

Tel: 0252 456 22 09


Bir cevap yazın

Visit also our social profiles:

Scroll to top