Invent

Sıradan çaresizlik


Sıradan bir gündü. Yakın bir dostum ki kendisi tanıdığım sıradanlığa en uzak insan: hep sürünün parçası olmaya bir tık kaldı diye uyarıyor. Sıradan kelimesini sevmem ki ben. Sıradan değilim demiyorum. Sevmem diyorum. Öyle işte. Toplantılarım vardı. Benzer söylemler, toplantı masasında karşılıklı hamleler, kendini olduğundan daha özel sanan insanlar falan filan. İçten içe kızıyorum. En çokta kendime. Veri tabanına sorgu atmışım. Bitmek bilmiyor. Hayat devam ediyor. O alttan alttan sorgulamaya devam ediyor. Veri yeterince büyük değil herhalde. Daha yaşamak lazım.

Dedim ya sıradan bir gündü. Ofise gelene kadar. Seviyorum çalıştığım yeri. Masamı, camı, yaptığım işi. En azından önden görünen bu. Aslında sıradanlığa karşı koyma yöntemim olarak seçtiğim şeyi seviyorum. İkinci ailemi oluşturan insanları. Bir kısmı anlamıyor. (Dünkü sofraya selam olsun) Bir arada ve ulaşabileceğim mesafede olmalarını istiyorum. Bazen bencilce. Genç kalmamın ilacı, benim çocuklar onlar. İzliyorum sürekli. Neler oluyor hayatlarında diye. Bence paylaşmadıkça daha çok sıradanlaşıyor hayat. Ve ben diğerleri gibi kendimle meşgulken; sıradan olmayan bir surat gözüme ilişiyor. Yüzünde griler, siyahlar gözyaşlarına eşlik ederken: Ne oldu diyorum? ”Annem” diyor. ”Kayıp, ulaşamıyoruz!”

Sessizlik alıyor sıradanlığı götürüyor. Kalakalıyorum. Konuşmak benim işim. Konuşamıyorum. Çaresizlik uzun zamandır oturma odama gelmemişti, unutmuşum. Benim çocuklardan biri öz annesine ağlıyor. Elleri, bedeni titriyor. Ben toplantı odalarının süpermeni sesimi çıkaramıyorum. Hayat sana arada hatırlatıyor. Sıradan olan günler değil. İnsansan kaderin sıradan çaresizlik.

 


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top