Invent

Sofular, Conan ve Sezen Aksu


Sezen Aksu’nun eski şarkılarını özellikle Git albümünü dinlediğimde aklıma hep Conan geliyor. Evet bayağı şu Kimeryalı devden bahsediyorum. Garip gibi gözükebilir. Ama değil. Eskiden kalma bir alışkanlık diyelim. Bir zamanlar vaktimin çoğunu geçirdiğim bir evden aklıma pelesenk olmuş bir mevzu. Sofularda bir sokak. Çocukluğumun en güzel hikayelerinin bir kısmının yazıldığı bu sokakta sıcacık kokusu burnumda bir evden bahsediyorum.

Tek çocuğum ben. Tek çocuk olmak bir başkadır. Kardeş sıcaklığını bilemez ya tek çocuklar hani. Aynanın ters yüzündeyiz işte bizde. Yalnızlığı sırtlanır her tek çocuk. Her zaman anneye babaya sığınamazsın arkadaş. Bir kendin vardır. Birde ben. Hepi topu sen işte. Hem annem hem babam işe gitmek zorundaydı. Babam Cerrahpaşa’da eczacı annem Kuledibinde bankacı. Evimiz Fatih Çarşamba’da. Ben yaramazmı yaramaz. Hani her ailede ailenin diğer bireylerinin hikayelerini anlattıkları çocuk varya: o benim işte. Büyük teyzem çok sonra büyüyünce demiştiki: oğlum ben senin yüzünden neler çektim bilemezsin. Şu kadınların günleri olur ya hani: teyzemi davet etmeden önce benim onda kalıp kalmadığımı sorarlarmış. Ondaysam, kusura bakma deyip davet etmezlermiş. Yuh demiştim içimden. Ne kadar yaramaz olabilirdim ki?

Teyzem yan apartmanda yaşardı. Ama ben halamda kalmayı daha çok severdim zaten. Sofulardaki o ev halamın eviydi. Hepsi benden büyük 3 kız bir erkek çocuk. Birde ben. Kendi halinde bir yalnızlıktı benimki. Kalabalıklar içinde yapayalnız bir çocuk. Halamı annemden babamdan daha çok görüyordum desem yeridir. Babam Cerrahpaşa’dan dönerken alırdı beni. Yürürdük biz hep. Babam hep yürürdü. Şimdide yürüyorum ben. İnsanlar şaşırıyor. Sen neden araba almıyorsun diyorlar. Babamın’da yoktu ne varki?

Sokak kalabalık. Şimdikiler gibi değil. Gerçek sokaklardan bahsediyorum. Düzensiz yapışık evler. Ara sokakları, apartman boşluklarını ve kestirmeleri bilirseniz, birazda gözüpekseniz:  Fatih’te normal yoldan çok daha uzun sürede ulaşabileceğiniz bir yere hızlıca ulaşmanın yolları vardır. Bir sürü arkadaş, domates, külah ve hatta taş savaşları, yılan, kızkaçıran, yoğurtçu çıngırağı, yukarı mahallenin çocukları, aşağı mahalledeki kız, zile basıp kaçmalar, sofular hamamının üstüne tırmanmalar uzarda gider. Sokak çocuğuydum ben. O sokağın çocuğuydum. Tabi çizgi romanlarım bittiyse. Çünkü en büyük zevkimdi onlar benim. Özelliklede Conan. Halamın Sofulardaki evinde Conan okurdum durmadan. Ve fonda hep benden büyük kuzenlerimin markası japonca bişi olan bir teypten sürekli dinledikleri Sezen Aksu olurdu. Defalarca okurdum aynı çizgi romanı. Bir kere yetmezdi. Defalarca dinlerdim Sezen Aksu’yu. Sonra halam bana makarna yapardı. Bazende ekmek arası helva yerdim bakkaldan. Babam hep yürürdü çünkü.

Hala da yürüyor. Ben Sofulara bayağıdır gidemedim. Halam orada oturmuyor. Arada ekmek arası helva yiyorum. Ama kendi evimde. Karşımdaki kütüphanede çizgi romanlarım duruyor. Conan’da var içinde elbette. Ve şu an Ah Mazi çalıyor. 

Çok özlüyorum o çocuğu

Öyle işte karışık biraz…

 


2 Yorum Sofular, Conan ve Sezen Aksu

 1. By SELDA BAYER, 21 Mart 2013 at 20:14

  Canımsın sen benim….
  Ne kadarmı yaramazdın?? yediğim dondurmayı sana gösterip kıskandırmaya çalışırken, suratıma yapıştıracak kadar…
  sizin evde Alpeeeeeerrr diye seni ararken, seni kalorifer borusundan tavana tırmanmış orada tünemiş vaziyette bulacak kadar…bana karate yaparken ayak topuğunla ön dişimi kıracak kadar… :)
  Ne olacak bu çocuğun hali diye düşünürken,tam tersi bir adam büyüdü sonra…hepsi değişti bunların.
  Değişmeyen bir şey var ki,elinde avucunda ne varsa paylaşan çocuk,hep o çocuk olarak kaldı.
  Çizgi romanlara gelince,okurken sana seslenince, asla kimseyi duymazdın, gelip dürtmem gerekirdi uyuz olurdum sana :)
  ha bu arada,saba idi teyp :)

 2. By SEMA ERDAGÖZ, 31 Ocak 2014 at 22:20

  Alpercim ,
  Sen önce harika bir çocuk, sonra harika bir genç adam oldun. Evet biraz hareketliydin, Sofular’daki o evde sayılamayacak kadar çok anılarımıza ortak oldun.

Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top