Invent

Spitzingsee = Huzur


 Bazen gitmek ister ya insan hani. Sadece bulunduğu yerden uzağa. Gürültüden, kalabalıktan, işten güçten herkesten gitmek. Dönmecesine ama. Gitmek için gitmek. Biraz nefes, biraz daha az ses. Münih uçağına binerken iş konuşulacak üç gün ve yine bir büyük şehir vardı planda. Ancak indiğim zaman öğrendim ki kalacağımız otel şehrin içinde değilmiş. Hatta dağın tepesinde bir yerdeymiş dediler. İsmini sorduğumda hala telafuz etmekte zorlandığım şu kelimeyi söyledi bizi oraya götürecek olan taksici : Spitzingsee

 Yolda giderken dağın tepesinde nasıl vakit geçireceğimi kara kara düşünmeye başlamıştım. Otelin Münih içinde merkezi bir yerde olacağını sanıyordum. Toplantılardan arta kalan vakitte biraz alışveriş yaparım, şehri gezerim, belki eski dostum Tezi ile birlikte bir gece P1′a olmadı Paradiso’ya uğrarım diye kafamda kurmuştum. Dağın tepesinde bir yerde bunları yapabilmek pek mümkün olmayacaktı. Bizi otele götüren şöförle konuşurken 100 km’den fazla bir yolumuz olduğunu öğrenince umutlarım tamamen sönmüştü. Yemek konusunda da endişeliydim. Şehirde kalıyor olsaydık en azından bir Mc Donalds bulurdum diye hayıflanıyordum ki Allianz Arena’nın ışıkları beni kendime getirdi. Karanlığa teslim olan akşamda rengarenk parlıyordu. Ne tarafa doğru gidiyoruz diye merak ettim. Avusturya’ya doğru gidiyoruz dediler. Bayağı bir süre gittikten sonra Schliersee adlı kasabaya vardık. Karanlıkta bile kendine has bir yer olduğunu belli ediyordu. Aynı isimli gölün kenarında kurulmuş bir yerleşim yeriydi. Ama daha gidecek yolumuz vardı. Burdan sonra yol yukarıya doğru götürdü bizi. Karanlıktı çok fazla seçilemiyordu. Bayağı Alp dağlarının eteklerinde bir yerlerdeydik. Tam seçilemiyordu etraf. Ama ıssız olduğu kesindi ve soğuk. Otelin adı Arabella Alpenhotel. Birşeyler atıştırdıktan sonra tüm ekip bir tur attık gölün etrafında. Karanlıktı. Sanki bizden başka kimse yok gibiydi. Yorgunduk. Uyudum. Sabah erkenden uyandım. Balkona çıktım.

Sonbaharda Spitzingsee

Aklım gitti. Bir süre bakakaldım manzaraya. Masallardan fırlamış gibiydi çünkü. Tertemiz havayı ciğerlerime çekerken içimin tüm kaleleri huzur orduları tarafından fethedilmişti bile. Biraz dolandım etrafında gölün. Ve dün akşam gelirken düşündüklerim geçti aklımdan. Sonra hepsi gitti. Önce dün akşam düşündüklerim. Sonra diğerleri. Hani bazen gitmek ister ya insan. İşte orası Spitzingsee.

… Danke Alex …

Arabella Alpenhotel
am Spitzingsee
Seeweg 7
83727 Spitzingsee


Bir Cevap Yazın

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
tüp mide, mide küçültme ameliyatı

Visit also our social profiles:

Scroll to top